Ważnym elementem budowy witryny jest odpowiedni wybór komponentów, które wpłyną jeszcze bardziej na podniesienie atrakcyjności strony internetowej i spowodują, że prezentowane przez Ciebie treści będą miały wygląd przyciągający uwagę internauty. Jednym z najczęściej używanych komponentów, które pomagają prezentować materiały na stronie, są galerie.  Korzystając z galerii, możemy urozmaicić wyświetlanie materiałów wizualnych na stronie internetowej. Komponenty te pozwalają prezentować fotografie w postaci albumów zarówno w sposób dynamiczny, jak i statyczny. Bardzo często realizują tak zwany pokaz slajdów, co zwalnia Internautę ze żmudnego klikania myszką w kolejne obiekty. Wybór odpowiedniej galerii to nie tylko kwestia prezentacji zdjęcia na stronie. Równie istotny jest aspekt obsługi komponentu od strony zaplecza, w tym:

·         sposób ładowania materiałów;

·         przyjazna obsługa albumów;

·         możliwość zastosowania plug-inów pozwalających na umieszczanie galerii w artykułach,

·         automatyczne kreowanie miniaturek.

Elementem, który pomaga w tworzeniu i późniejszej aktualizacji treści , jest edytor.  Najbardziej pożądanymi edytorami dla systemów CMS są edytory WYSIWYG. Pozwalają one na łatwą pracę z obrabianym tekstem i zwalniają redaktora witryny ze znajomości HTML-a, co jest główną zaletą systemów zarządzania treścią. Dobry WYSIWYG zwolni Cię z obowiązku poznawania języka znaczników HTML i kaskadowego arkusza stylów CSS.  Na obecnym etapie rozwoju oprogramowania  większość procesorów  tekstu radzi sobie doskonale z formatowaniem tekstu, więc ten aspekt ich działania nie jest aż tak istotny jeśli chodzi o wybór rozwiązania. Dla mnie o wiele ważniejszym zagadnieniem jest dostarczenie redaktorowi narzędzia, z którym będzie czuł się swobodnie. Bardzo istotnym elementem mojej oceny rozwiązania WYSIWYG jest obsługa plików graficznych, a szczególnie możliwość ładowania zdjęć na serwer internetowy bez konieczności opuszczania edycji artykułu. Każdy, kto choć raz próbował wstawić do artykułu zdjęcia za pomocą standardowo dołączonego do Joomli  edytora, doskonale wie, o czym piszę.  To samo tyczy się innych plików binarnych, które chcemy załadować na serwer i podlinkować.  Bardzo przydatną funkcją współczesnych edytorów jest możliwość sprawdzania pisowni, co uchroni Cie przed często niewybrednymi komentarzami internautów. Na szczęście ten aspekt możemy również powierzyć przeglądarce internetowej, która bardzo często ma taką funkcję. Tak więc zastosowanie wypróbowanego i zaawansowanego edytora może w znacznym stopniu ułatwić tworzenie Twojej strony.

Wielką zaletą Joomli jest mnogość dostępnych szablonów, co powoduje, że każdy użytkownik bez znajomości CSS i xHATM może spersonalizować swoją witrynę i uczynić ją jedyną w swoim rodzaju. Gdy dodamy do tego możliwość zarządzania modułami, z których zbudowana jest witryna, otrzymamy potężne narzędzie przekazu treści w Internecie. Oprócz dostępnych freewarowych szablonów istnieje też możliwość zbudowania lub zlecenia wykonanie własnej templatki, co jeszcze bardziej uatrakcyjni Twoją witrynę i sprawi, że przekazywane przez Ciebie treści będą cechować się niepowtarzalnością.

Systemy zarządzania treścią, w skrócie z języka angielskiego CMS, to bardzo silne narzędzia do tworzenia profesjonalnych witryn internetowych. Ja w swojej pracy zdecydowałem się na używanie systemu opartego na PHP i MySQL  po nazwą Joomla. Jest to system tworzony na zasadach wolnego oprogramowania.  Takie podejście do tematu strony internetowej  powoduje , że praktycznie każdego stać na to rozwiązanie. Obecnie istnieje sporo fachowych poradników pozwalających zgłębić ten system i tworzyć własną witrynę. Natomiast osoby, którym trudno przebrnąć przez manuale i poradniki, mogą zlecić wstępne skonfigurowanie systemu i przygotowanie szablonu profesjonalnej firmie.